Panele fotowoltaiczne Podlasie

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rozwój technologii bazującej na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych nieustannie postępuje, czego wynikiem jest duża różnorodność oferowanych na rynku rozwiązań. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne Łomża stanowi doskonały przykład tego w jak różne ich warianty inwestują Polacy. Zarówno we wspomnianym mieście, jak i w pozostałych regionach kraju natknąć się można na 3 podstawowe typy paneli, różniące się od siebie m.in. bazową sprawnością, wydajnością w zależności od warunków atmosferycznych, a także stosunkiem ceny do otrzymywanej w zamian jakości. Są to:

  • Panele monokrystaliczne o niebieskiej lub czarnej barwie, bazujące – jak sama nazwa wskazuje – na pojedynczym krysztale krzemu. Odznaczają się najwyższą wydajnością w porównaniu do wszystkich pozostałych opcji, jednak ze względu na relatywnie wysokie koszty poleca się ich stosowanie wyłącznie w przypadku ograniczonej przestrzeni przeznaczonej pod instalację.
  • Panele polikrystaliczne o kwadratowych płytkach w kolorze niebieskim, łączące w sobie wiele kryształów krzemu. W stosunku do poprzednio omawianego wariantu są nieco mniej wydajne i aby generować tę samą ilość energii, potrzebują większej przestrzeni. Z drugiej strony są również rozwiązaniem tańszym, a dodatkowo także lepiej sprawdzającym się przy niskim nasłonecznieniu czy rozproszonym promieniowaniu, dość charakterystycznym dla naszego rodzimego klimatu. Jeśli chodzi o polikrystaliczne panele fotowoltaiczne Podlasie jest regionem Polski, w ramach którego zdecydowana większość mieszkańców preferuje właśnie to rozwiązanie.
  • Panele cienkowarstwowe składające się z cienkich warstw o odcieniach czerni albo ciemnego brązu, bazujących na wykorzystaniu krzemu amorficznego, CIGS (miedź, ind, galan, selen), CdTe (tellurek kadmu) lub CIS (miedź, ind, selen). Wszystkie wymienione opcje odznaczają się stosunkowo niską ceną, ale przy tym niestety również istotnie pogorszoną względem wcześniej omawianych rozwiązań wydajnością. Cechują się także krótszą od nich żywotnością, a do działania wymagają bardziej kosztownych inwerterów solarnych. Plusem paneli cienkowarstwowych, oprócz niskiej ceny jest z kolei sporo mniejsza wrażliwość na zmiany temperatury, co sprawia, że utrzymują w miarę stabilną efektywność nawet w przypadku silnego nagrzania się ich struktury.

Czym się różnią panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Klienci często zamiennie stosują pojęcia paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Stanowi to duży błąd, ponieważ w praktyce oba te rozwiązania istotnie się od siebie różnią. Najważniejsza różnica skrywa się w rodzaju wytwarzanej przez oba systemy energii. Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne bazują na promieniowaniu słonecznym, jednak te pierwsze przetwarzają je na energię elektryczną, podczas gdy drugie korzystają z nich w celu pozyskiwania energii cieplnej.

Jeśli chodzi o kolektory słoneczne Łomża jest jednym z wielu polskich miejscowości, w obrębie których mieszkańcy wykorzystują je do zadań takich jak wspomaganie działania ogrzewania centralnego czy też podgrzewanie wody użytkowej lub wody w basenie. Co prawda te same funkcje mogłyby pełnić także panele fotowoltaiczne, jednak byłoby to zastosowanie wyjątkowo nieekonomiczne.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Kluczowym czynnikiem decydującym o wydajności instalacji solarnej jest poziom jej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W związku z tym zarówno kolektory, jak i panele montuje się najczęściej na dachach. Proces ten przebiega w następujących etapach:

  • dobór odpowiednich kotew w stosunku do rodzaju dachówek, a następnie ich przytwierdzenie do krokwi,
  • zamocowanie do przykręconych kotew aluminiowych prętów będących składowymi ramy, a następnie trwałe umieszczenie w nich paneli lub kolektorów,
  • przeprowadzenie do falownika kabli uwzględnionych przez producenta w konstrukcji urządzeń wraz ich zamaskowaniem (najczęściej pod płytkami)
  • podłączenie falownika do bazowego systemu zasilania określonego budynku,
  • włączenie falownika oraz rozpoczęcie pracy systemu.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie do rodzajów paneli i ich najlepszych zastosowań – zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.